27 Eylül 2011 Salı

SAĞLIKLI YAŞAM ÖNERİLERİ (HER İNSAN KENDİ KENDİNİN DOKTORUDUR

Hemen herkesin ortak gayesi sağlıklı bir hayat yaşamaktır. Ancak yine pek çoğumuz hayatımızı sağlıksız kılacak kötü seçimler yaparız. Sağlıklı yaşam adına pek az kişi hayatlarında değişiklik yapar. Peki ya siz, sağlıklı bir yaşamı çoktan hak etmediniz mi? Doğru adımları atmak, doğru olanı yapmak önce beyinde başlar… Hayatı nasıl düşünürseniz öyle algılarsınız. Sağlıklı yaşam için ilk adımlardan biri sağlıklı düşünme olmalıdır.
Yaşam standartlarını arttırmak, zamanı tam anlamıyla kullanabilmek ve iyi halin devamını sağlayabilmek kaliteli beslenmeyle başlar. Vücudun ihtiyaç duyduğu besinleri düzenli olarak ve gereken miktarlarda almak, düzenli spor yapmak, düzenli aralıklarla sağlık kontrollerine gitmek uzun ve sağlıklı bir ömrün ilk şartlarıdır. Kaliteli beslenme gerek çocuk gerek yaşlı gerek çalışan gerekse çalışmayan insanlar için bir seçenek değil aksine özellikle çalışanlar, çocuklar, yaşlılar ve özel durumu olanlar için zorunluluktur. 
Az az sık sık yemeliyiz besinleri iyice çiğnedikten sonra yutmalıyız , günde 1.5-2 lt. su içmeliyiz.işlenmemiş katkısız doğal ürünleri tüketmeliyiz. Haftada en az 2 defa açık havada yürüyüş ve egzersiz yapmalıyız.süt ürünlerini az yağlı veya yağsız olarak tüketmeliyiz.kola,gazoz gibi katkı maddesi içeren içeceklerden uzak durmalıyız. Güneşten yeterince faydalanalım.gereksiz  yere ağrı kesici ilaçları kullanmayalım karaciğer ve böbreklerimize kötülük yapmayalım.margarin ve tereyağ yerine yemeklerde ayçiçeği yağı salatalarda zeytinyağı kullanalım.uyku insan sağlığı için çok önemlidir. Günde en az 7 saat uyumaya  özen gösterelim. Vücudümuz ve hücrelerimiz  uyku sırasında  kendini  yeniler.stres ve olumsuz düşüncelerden uzak duralım.pozitif olmaya yani kendimizi iyi hissettirecek aktivitelere  yönelelim.periyodik olarak check-up  kalp-damar ve diş muayenemizi  olalım.
Sağlıklı yaşamak için haber bültenlerini, gazetelerde yer alan can sıkıcı haberleri okumayı dinlemeyi kesin. Sizi mutlu edecek filmlere gidin ve başkalarına ait problem ve sıkıntılara hayatınızda daha az yer ayırın.
Bol bol arkadaş edinin ve onlarla vakit geçirin. Seçtiğiniz kişiler olumlu düşüncede ve hayata olumlu bakan karakterler olsun. Bu sizin de hayatı olumlu karşılamanıza yardımcı olacaktır.
Zamanınızı trafikte harcamayın. Buna mecbursanız o zaman sizi rahatlatacak müzikler dinlemeye çalışın. Rock, arabesk, gibi sert ve acı dolu şarkılar trafikte sizi strese sokar. Bulunduğunuz her koşul altında kendinizi rahatlatacak ögeleri seçmeye özen gösterin.
Alkol sigara ve uyuşturucu  gibi alışkanlıklardan uzak duralım.


HERKESE SAĞLIK,SIHHAT,MUTLULUK,HUZUR DOLU GÜNLER  DİLİYORUM…
YAZAN:UĞUR  AĞIRGÖL

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder