1 Mayıs 2016 Pazar

GİRİŞİMCİLER İÇİN ÖNEMLİ BİLGİLER

GİRİŞİM ile ilgili görsel sonucu
Girişimcilik nedir?
Girişimcilik en basit ifadesiyle “kendi işini kurmak”tır. Biraz daha teknik olarak ifade edecek olursak; ticaret, sanayi gibi alanlarda sermaye koyarak bir işi yapmaya girişen, kar amacıyla riski üzerine alan kişi olarak tanımlayabiliriz. İngilizcesi entrepreneurship olan girişimcilik, ilk kez ortaçağda kullanılan ‘entreprendere’ kökünden gelen, ‘iş yapan’ anlamına gelmektedir. Ancak bu tanım zaman içinde değişerek, 20. yüzyılda;
- daha çok risk alma,
- yenilikleri yakalama,
- fırsatları değerlendirme
ve tüm bunların hayata geçirilme süreci olarak anlamlandırılmaya başlamıştır.
Diğer taraftan baktığımızda ise; bu tanımdan da anlaşılacağı gibi girişimcilik sadece kişinin kendi işini kurması değil, mevcut işini revize etmesi veya yeni bir sektöre açılması olabilir. Örneğin, yıllardır sektörde olan bir malın üretimine geçilmesi bir girişimcilik örneği değilken, sektördeki bir malı farklılaştırarak sunmak bir girişimcilik olarak değerlendirilebilir. Kısa ifadesiyle iş kurma ve geliştirme bir girişimciliktir.
Türkiye’de girişimcilik üzerine destek veren kurum/kuruluşlar hangileridir?
Türkiye’de girişimcilik üzerine destek, hibe, kredi veren ve Türkiye’de girişimciliği geliştirmeye çalışan bir çok kurum ve kuruluş bulunmaktadır. Bunlar kamu kurumları olmasının yanı sıra, STK’lar da girişimciliği geliştirmek için yoğun çaba sarfetmektedirler. Yeni girişimcilik üzerine destek veren kamu kuruluşlarının başında ise, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, KOSGEB ve TÜBİTAK gelmektedir. Bu kuruluşların destek, teşvik ve hibelerine anasayfamızda bulunan arama motorundan ulaşabilirsiniz.
Girişimcilikte, iş fikri nedir?
“İş fikri”ni, ticarileştirebileceğiniz faaliyetler bütünün temelini oluşturan fikir olarak tanımlayabiliriz. Girişimcilik fikirleri, iş fikirlerinden ortaya çıkmaktadır.
girişimcilik fikirleri
Girişimcilik eğitimlerine nasıl katılabilirim?
Türkiye’de lise ve üniversitelerde bulunan girişimcilik eğitimlerinin yanısıra, kamu kurumlarının ve STK’lar tarafından düzenlenen eğitimler de bulunmaktadır. Özellikle KOSGEB uygulamalı girişimcilik eğitimi en yaygın eğitimdir. KOSGEB’in geliştirdiği girişimcilik modülü sayesinde kapsamlı bir eğitim verilmektedir. Yine KOSGEB’in hazırladığı ders notları sayesinde ise girişimciler oldukça iyi bir eğitim almakta; iş fikrini, iş planına dönüştürmek için gerekli bilgilendirmeler yapılmaktadır . Eğitim süresince öğrenciler iş planı konusunda dersler almaktadır. Eğitimin sonunda ise girişimcilik sertifikası (girişimcilik belgesi) verilerek eğitime katılanlar mezun olmaktadırlar.
Diğer taraftan piyasada bir çok girişimcilik kitabı bulunmaktadır. Kısa bir zaman içerisinde de dtajans tarafından bir girişimcilik kitabı yayınlanacaktır.
Girişimcilere verilen destekler nelerdir?
Yukarıda da bahsettiğimiz üzere, girişimcilik üzerine çalışan kamu kurum ve kuruluşları arasında girişimcilere nakdi ve ayni destek verenler bulunmaktadır. Bunlar, yeni girişimci desteği, girişimcilik destek programı, kosgeb girişimcilik destek programı ve girişimcilik kredisi olarak adlandırılmaktadır.

KOSGEB : YENİ KOBİLERE ,ARGE, İNOVASYON PROJESİ OLAN HERKESE  HİBE VE KREDİ  DESTEĞİ VERİYOR  (kosgeb.gov.tr)
E.TOHUM: İNTERNET  GİRİŞİMCİLERİNE  EĞİTİM ,ALTYAPI VE FİKRİ HAYATA GEÇİRMEK İÇİN DESTEKLER  VERİYOR. (etohum.com)
TÜBİTAK:BİLİMSEL ÇALIŞMALAR ,ARGE VE İNOVASYON PROJELERİNE DESTEK VERİYOR. (tubitak.gov.tr)
LAB.X: BÜNYESİNDE BİRÇOK MELEK YATIRIMCI BULUNAN FUAT SAMİNİN  KURDUĞU TÜRKİYENİN İLK YATIRIM DANIŞMANLIK ŞİRKETİ. FİKRİ OLAN GİRİŞİMCİLERİ  YATIRIMCILAR İLE BULUŞTURUYOR. (lab.x.com)
BİRFİKRİNMİVAR : ÖZYEĞİN ÜNİV., TOBB. , LAB.-X , GYİAD, SPONSORLUĞUNDA DÜZENLENEN  ÖZELLİKLE ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİNE YÖNELİK  GİRİŞİMCİLİK YARIŞMASI  YARIŞMADA İLK 3’E GİRENLERE BÜYÜK DESTEKLER SUNULUYOR.(birfikrinmivar.com)
ÜNİVERSİTE  TEKNOKENTLERİ:ARGE,İNOVASYON PROJESİ OLAN ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİNE  ALTYAPI,EĞİTİM VE MADDİ DESTEKLER SUNUYOR.
TÜRK EKONOMİ BANKASI İCATÇIKAR : 2007 YILINDAN BERİ YAPILAN FİNANSAL FİKİR VE PROJE YARIŞMASI BEĞENİLEN FİKİRLERE  15.000 TL’YE KADAR  PARA ÖDÜLÜ VE NOTEBOOK GİBİ HEDİYELER  VERİLMEKTEDİR.(icatcikar.com)
TURKCELL  TEKNOFİKİR : MOBİL FİKİRLERİ OLANLARA YÖNELİK PROJE YARIŞMASI  BEĞENİLEN FİKİRLERE  PARA ÖDÜLÜ VERİLMEKTEDİR.(teknofikir.com)
MELEK YATIRIMCILAR DERNEĞİ: GİRİŞİMCİLERİN İŞ FİKİRLERİNE ORTAK OLMAK AMACIYLA ,GİRİŞİMCİLİK DENEYİMİNE SAHİP İŞADAMLARININ KURDUĞU BEĞENİLEN FİKİRLERİN HAYATA GEÇİRİLDİĞİ DERNEK.
(melekyatirimcilarderneği.com)

HERKESİN HAYALLERİNİN  VE İŞ FİKİRLERİNİN  HAYATA GEÇMESİ DİLEĞİYLE  HOŞCAKALIN…

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder