12 Ocak 2017 Perşembe

Sağlıklı Yaşam İpuçları


Uzun ve sağlıklı yaşamak için herkes kendine göre,tecrübeleri ve görüşleri oranında bazı tavsiyelerde bulunur.Ferdi tavsiyelerin yanında dünya tıp otoretilernini çeşitli ülkelerde yayınlanan aylık bültenlerini kaynak olarak ele alırsak , uzun ve sıhhatli yaşamak için şu kuralların öngörüldüğünü görürüz
-YEME/İÇME :
Her türlü sebze ,bütün meyveler ve yoğurt başlıca beslenme kaynağınız olsun. Özellikle yoğurdu ihmal etmeyiniz. Fazla etten ,ekmekten ,tatlıdan ,tuzludan ,baharatlıdan ,ekşiden , uzak durulmalıdır.
Alkolü ise hayatımızdan çıkarmalıyız.

-ŞİŞMANLIKTAN KAÇINMA :

Sağlıklı yaşamanın en önemli şartı kalbin düzenli çalışmasıdır.Onun çalışmasını engelleyen tüm olumsuzlukları ortadan kaldırmak gerekir.
Kalbe en büyük yükü fazla kilolar verir. Fazla kilo , kalbe taşıyamayacağından ağır yük yüklemek demektir.
Fazla yüklenen hamal nasıl ayağı tökezler düşerse , fazla kilo da kalbi tökezletir.

-EVLİLİK HAYATI :

Genç yaşta evlenin.Bütün ömrünüzde her türlü cinsi faatliyetleriniz düzenli olsun. Cinsel ilişki sıklığınız ne az ne de çok olsun. Ortasını bulun.Sinir sisteminin sağlıklı olmasının baş şartı budur.
Mutlu bir evliliği olan insaların, evli olmayan insanlara göre daha çok yaşadıkları araştırmalar sonucu ortaya çıkmıştır.

-MORAL :

Moralinizi bozmamaya çalışın.Sinirlendiğinizde asabi haraketler yapmayın.Sinirli sözler sarfetmeyin.Bu konuda , kendi kendinize, sinirli olmadığınız zamanlarda telkinlerde bulunun.
Üzüntü ve sinirlilik haline şunu hiç bir zaman ihmal etmeyin : Açık havaya çıkın , temiz hava alın.Temiz hava ciğerlerinize daha fazla oksijen getirir. Fazla oksijen kan dolaşımını hızlandırır ve sizi sakinleştirmiş olur.

-İŞ HAYATI :

Hangi yaşta ve hangi durumda olursanız olun meşgul olacak,sizi sosyal,psikolojik ve iktisadi yönden tatmin edecek bir işle meşgul olunuz.Hiç bir zaman boş kalmayınız.Sakatlık ve hastalık mazeret değildir.Onlarında yapabileceği işler vardır.En azından okuyun,el işleri yapın. Yeteneklerinizi geliştirin.
“Çok işim var , başım işten ağrıyor , zamanım yok ” diyen insanlar aslında MUTLU insanlardır.Bu durumda insanlar hayattan zevk alırlar.Çünkü hem kendilerine hem başkalarına faydalı olurlar.Faydalı olan insanlar ruhi rahatlı içerisinde olurlar.
Sırf sohbetlerle günlük işlerle günler geçmez.Dünya gelişimizin,yaratılmamızın bir sebebi vardır.Her insan önce bunun farkına varmalıdır.
Devamlı bir öğrenme çabası içerisinde olun.Faydalı kurslara gidin,spor yapın.Muhtaç insanların maddi ve manevi ihtiyaçlarıyla uğraşmak size huzur verecektir.
Tembellik bütün bunlara engel olur.Tembel insan hiç kimseye elini uzatmayacağı için,kimseye de bir faydası olmaz.Bencil,egoist olup çıkar.Bencil insan mutlu olamaz.Çünkü belli bir zaman sonra diğer insanlarla iletişimi azalır,hatta kalmaz.İyice yalnız kalır.Böylece kendi başını kendi yemiş olur.
Emekli olmak demek de , herşeyin bittiği,bir uyku,pinekleme ve zaman harcama devrenin başladığı anlamına gelmez.Emekli vücutca sağlam olmasa da , kafaca ,tecrübe ve görgü ile bilgi yönünden üstün insan demektir.
Bu tecrübeyi diğer insanlara aktarmalı,onlar için çaba harcamalıdır.Bir yandan spor,gezi gibi olaylarla hayatını zenginleştirmelidir,sağlığını korumalıdır.İnsan ölmeden ölmemelidir.

-SPOR :

Daima spor yapınız.Bunu sistemli ve planlı gerçekleştiriniz.En iyi spor,her yaşta ki insan için yürüyüştür. Bol bol yürüyün. Jimnastik yapın. Jimnasyik bütün organların uyumlu hareketini sağlar.
İşleyen demir pas tutmaz sözünü unutmayın.Jimnastikle bütün vücut ağrıları ve kireçlenmelere karşı koymuş olursunuz.

**SAĞLIKLI YAŞAMAK İÇİN ÖĞÜTLER **

* Yeyiniz , içiniz fakat israf etmeyiniz . (Kuranı kerim)
* Hastalıkların anası çok yemektir. (Hz. Muhammed (S.A.V))
* Allah’ı anarak,namaz kılarak yediklerinizi eritiniz. Yemekten hemen sonra uyumayınız,kalbiniz kararır.(Hz. Muhammed (S.A.V))
* Sıhhat içinde yaşamanızı Allah (C.C) sever . (Hz. Muhammed (S.A.V))
* Ey Allah’ın kulları. Tedavi olunuz. Çünkü Allah, her derdin bir şifasını indirmiştir,ihtiyarlık hariç .(Hz. Muhammed (S.A.V))
* Sıhhat insan için gizli bir hükümdarlıktır. Bir anlık sıkıntı ise bir senelik ihtiyarlıktır. (Hz Davut)
* Şişmanlıktan kaçının.Çünkü şişmanlık vücudu bozar,hastalık getirir.İbatede karşı insanı tembelleştirir. (Hz ömer)
* Sene de bir defa vücutta ki artık maddeleri dışarı atıcı şerbet içmek kadın ve erkek üzerinde bir vecibedir. (Hz. Muhammed (S.A.V))
* Zararlı şeyden az yemek, faydalı şeyden çok yemekten daha iyidir. (Hipokrat)
* Sağlıklı yaşamak için bol uyuyun,yararlı işler yapın ve sinirlenmeyin. (Hipokrat)
* Açlık ilaçtır , hastalık ise üst üste yemektir. 
Her canlı için geçerli mi bilmem ama, bebeklerin iri iri açılmış gözlerinin beden dilindeki anlamı aşırı meraktır ve merak yaşama kurulan ilk köprüdür. Merak, akıl yürütmeyi tetikleyecek düzeye erişebildiğinde yaratıcılığı öğrenme süreci başlar. Eğer ailenin ve eğitim kurumlarının önüne öreceği duvarlar aşılabilirse bu süreç süre gidecektir ve bu kişi yaşamını hangi alanda sürdürecek olursa olsun yaratıcılık, yaşamını anlamlı dolayısıyla da sağlıklı kılacak en etkin enstrüman olacaktır. 

Sağlıklı yaşamdan amaç bedensel sağlık ise, kelin merhemi olsa başına sürer sözü, tam bana göre. Son zamanda doktorların eline düşene dek gündemime de taşıyamadım ve ne yazıktır ki bilgilenemedim de. Bu nedenle, sağlık konusunda anlatıcı değil dinleyici durumundayım.
 
Sağlıklı bir çalışma yaşamım oldu mu, kabaca özetliyorum siz karar verin. Ayrıca anımsatmak isterim ki çoğu kez yapmamamız gerekenleri duymak, yapmamız gerekenleri duymaktan daha fazla yarar sağlar

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder